Bilateral relations

Political Relations

The Romanian – Danish bilateral diplomatic relations have been established on April 13th, 1917 when the Ambassador of Romania in Stockholm was also accredited in Denmark.

Representation:

Since 11th of September 2016, Mr. Mihai Alexandru Grădinar is the Ambassador of Romania to the Kingdom of Denmark.


Positioning of Romania within the Danish foreign policy:
Considering the main objectives of Denmark’s foreign policy – to increase international security and stability, to ensure achievement of highest possible economic progress and prosperity and to promote the respect for democracy and human rights – Romania represents an important ally within the NATO framework and an EU partner.

Positioning of Denmark within the Romanian foreign policy:
Romania addresses Denmark as an important interlocutor for political and security-related issues, major trading partner, constant investor in the Romanian economy and supplier of technical assistance and expertise on EU matters. The two countries regularly share their experience and expertise gained in the processes of regional cooperation.

Bilateral political dialogue:

Head of State level visits:
To Romania:
• May 23-25, 2000: visit of HM Queen Margrethe II of Denmark.
To Denmark:
• March 16-18, 2004: visit of the Romanian President, Ion Iliescu.

Visits to Romania of Members of the Danish Royal House:

• October 8-9, 2007: official visit of HRH the Crown Prince Frederik.

Prime ministers level visits:
To Romania:
• September 4, 2003: working visit of the Prime Minister of Denmark, Anders Fogh Rasmussen; 
• August 30-31, 2006: working visit of the Prime Minister of Denmark, Anders Fogh Rasmussen;
• December 5, 2011: Working visit of the Prime Minister of Denmark, Helle Thorning Schmidt.
To Denmark:
• June 7, 2002: working visit of the Prime Minister of Romania, Adrian Nastase; 
• May 6, 2004: working visit of the Prime Minister of Romania, Adrian Nastase;

• February 26, 2013: working visit of the Prime Minister of Romania, Victor Ponta.

 

Visits of ministers of foreign affairs and other officials of Ministries of Foreign Affairs:

In Romania:

• 22-24 May 1991: official visit of the Danish Minister of Foreign Affairs, Uffe Ellemann-Jensen;

• June 1996: official visit of the Danish Minister of Foreign Affairs, Niels Helveg Petersen;

• 2 July 1998: official visit of the Danish Minister of Foreign Affairs, Niels Helveg Petersen;

• May 2000: official visit of the Danish Minister of Foreign Affairs, Niels Helveg Petersen;

• December 2006: official visit of the Danish Minister of Foreign Affairs, Per Stig Moller.

 

In Denmark:

• June 1994: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Teodor Meleşcanu;

• October 1997: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Adrian Severin;

• 5-6 July 1999: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Andrei Pleşu;

• 9 October 2001: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Mircea Geoană;

• 14 June 2002: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Mircea Geoană;

• 26 June 2006: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Mihai-Răzvan Ungureanu;

• 23-24 June 2011: official visit of the Romanian Minister of Foreign Affairs, Teodor Baconschi;

• 7-8 April 2014: official visit of the State Secretary for European Affairs from the Romanian Ministry of Foreign Affairs, George Ciamba.

 

Visits of other ministers:

In Romania:

• 5-7 August 1991: Official visit of the Danish Minister of Social Affairs, Else Winther Andersen;

• 1995: official visit of the Danish Minister of Environment, Svend Auken;

• 8-11 June 2001: official visit of the Danish Minister of the Environment, Svend Auken;

• 13-15 February 2002: official visit of the Danish Minister of Defence, Svend Aage Jensby;

• 1 October 2003: official visit of the Danish Chief of the General Staff, Hans Jesper Helso;

• 5-7 April 2005: official visit of the Danish Chief of the General Staff, Hans Jesper Helso;

• 21-23 June 2005: official visit of the Chief of Staff of the Navy, rear admiral Kurt Birger Jensen;

• 2–3 May 2006: official visit of the Danish Minister of Agriculture, Hans Christian Schmidt;

• 2–5 November 2006: official visit of the Danish Minister of Defence, Søren Gade;

• 29–31 August 2007: official visit of the Danish Minister of Agriculture, Hans Christian Schmidt.

• 15-16 May 2013: official visit of the Danish Minister of European Affairs, Nicolai Wammen

 

In Denmark:
• 1995: working visit of the Romanian Minister for Research and Technology, Minister for Agriculture and Food, Minister for Public Health and Minister for Environment;
• 1996: working visit of the Romanian Minister for Education, Liviu Maior;
• October 21, 1996: visit of the Defence Minister of Romania, Gheorghe Tinca;
• June 8-9, 1998: visit of the Defence Minister of Romania, Victor Babiuc;
• March 1999: official visit of the Romanian Chief of Defence, gen. Constantin Degeratu;
• May 3, 1999: visit of the Romanian Minister for Public Health, Hajdu Gabor;
• August 13-16, 2001: official visit of the Romanian Minister of Public Administration and Interior, Ioan Rus;
• April 24-30, 2002: visit of HM King Mihai I of Romania, in his tour for promoting Romania’s membership to NATO
• September 12-14, 2005: visit of the Chief of Romanian Army Staff, Lt. Gen Dr. Sorin Ioan;
• February 21-23, 2006: visit of the Chief of Romanian Defence, gen. Eugen Bădălan:
• November 4-5, 2010: visit of the Chief of the Department for European Affairs, Minister Bogdan Mănoiu.

Parliamentary visits:
In Romania:
• November 7-10, 1993: visit of a delegation of the Danish Parliament, led by the President of the Danish Parliament, Henning Rasmussen;
• June 8-12, 2001: visit of a delegation of the Environment Committee of the Danish Parliament, led by Steen Gade, the President of the Committee;
• November 28–30, 2005: visit of a delegation of the Danish Parliament, led by the President of Danish Parliament, Christian Mejdahl;
• March 6, 2007: visit of a delegation of the Finance Committee of the Danish Parliament, led by Kristian Thurseren Dahl, the President of the Committee;
• June 19, 2007: visit of a delegation of the Committee for Work of the Danish Parliament;
• June 8-10, 2010: visit of a delegation of the Danish Parliament, led by Anne-Marie Melgaard, the Chairwoman of the European Affairs Committee;

• 10-12 February 2013: visit of a delegation of the Committee for Equality of Chances of the Danish Parliament.
 

In Denmark:
• April 1995: visit of a Romanian delegation, lead by the President of The Romanian Senate, Oliviu Gherman;
• April 26-30, 1997: visit of the delegation of the Commission for External Relations of the Chamber of Deputies;
• September 24-27, 1997: visit of the delegation of the Commission for Public Administration of the Chamber of Deputies; 
• November 13 – 15, 2006: official visit of the President of the Romanian Senate, Nicolae Vacaroiu;
• May 10 – 13, 2010: visit of a delegation of the Commission for Human Rights, Cults and National Minorities Issues from the Romanian Chamber of Deputies;
• May 25-27, 2011: visit of a delegation of the Commission for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services from the Romanian Chamber of Deputies;

• 9-11 April 2013 : visit of a delegation of the Committee for External Affairs of the Chamber of Deputies of the Romanian parliament, led by Laszlo Borbely, President of the Committee.

Interview with Romanian Ambassador in Diplomacy Magazine

06/29/19

The summer issue of Diplomacy Magazine, a supplement of Copenhagen Post – the …

#RO2019EU / Briefing for members of the Venstre EU Committee on the accomplishments of the Romanian Presidency of the EU Council

06/27/19

On 26 June 2019, H.E. Alexandru Grădinar, Ambassador of Romania, hosted at his …

The visit of H.E. Alexandru Grădinar, Ambassador of Romania to Denmark and Iceland, in Reykjavik (17-19 June 2019)

06/20/19

Between 17 and 19 June 2019, H.E. Alexandru Grădinar, Ambassador of Romania in …